2018 Teacher of the Year

 Heather Carnaghan

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Heather Carnaghan

2018-2019 Maryland State Teacher of the Year Finalist

Eighth Grade Teacher, Monarch Global Academy Public Contract School

“How do we become the teachers that inspire great connection in the world through great connection in our classrooms?... Let’s let every action and word that we choose remind them that they are loved and honored because those are connections that matter.

Press Release

Ms. Carnaghan shares her story with the Faces of AACPS.

2018 Finalists

 Cherryll Clacks

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Cherryll Clacks

Triple E Teacher,

Van Bokkelen Elementary School

 

 Katherine Gardner

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Katherine Gardner

Physical Education Teacher,

Marley Elementary School

 Pamela Klink

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Pamela Klink

Culinary Arts Teacher

Center of Applied Technology--South

 

Ms. Klink shares her journey from chef to educator for the Faces of AACPS. 

 Marlene Kramer

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Marlene Kramer

Art Teacher,

Southern High School

Ms. Kramer shares her story with the Faces of AACPS.

2018 Semifinalists & Nominees

    • Kristin Albaugh, Southern Middle School
    • Portia Banks, Brooklyn Park Elementary School
    • Charlene Beyerlein, Jones Elementary School (Semifinalist)
    • Amanda Brady, Meade Middle School
    • Ina Cheatham, Chesapeake High School
    • Stacey Coppock, Folger McKinsey Elementary School (Semifinalist)
    • Jessica Coyne, Northeast High School (Semifinalist)
    • Sunny Deitrick, Old Mill High School
    • Dana Dobbs, Broadneck High School
    • Lisa Fecteau, Lindale Middle School
    • Mary Fucella, Point Pleasant Elementary School
    • Kristi Giuliano, Bates Middle School
    • Margaret Graham, Chesapeake Bay Middle School
    • Carolyn Haroth, Crofton Woods Elementary School
    • Sarah Jaggars, Corkran Middle School
    • Dawn Jarman, Tracey’s Elementary School (Semifinalist)
    • Nannette (Elizabeth) Littlejohn, Severna Park Middle School
    • Christina McCall, Deale Elementary School
    • Patrick McCarthy, Meade High School
    • Amanda McDowell, Magothy River Middle School
    • Staci Moriarty, Windsor Farm Elementary School
    • Pam Perry, Rolling Knolls Elementary School
    • Sanya Reyes-Chapman, Annapolis High School
    • Michele Shaffer, Pershing Hill Elementary School
    • Amy Shinn, Central Elementary School
    • Kaitlyn Shoemaker, Woodside Elementary School
    • Bethany Siwajek, Marley Middle School (Semifinalist)
    • Lauren Straub, Severn River Middle School
    • Lisa Taltavull, Crofton Middle School
    • Jill Tippett, Waugh Chapel Elementary School
    • Kimberly Travers, Meade Heights Elementary School
    • Vickie Valentine, MacArthur Middle School
    • Kathryn Ventrudo, Shipley’s Choice Elementary School
    • Jill Weigelt, Arundel Middle School
    • Michael Wierzbicki, North County High School

2018 Excellence in Education Awards Program

If you are having trouble viewing the document, you may download the document.