• Administration

     Principal

     Mrs. Sandy Blondell

     
     Assistant Principal

     Mr. John Panitz

     

    Secretarial Team

    Mrs. Brooks
    Mrs. Miller

     

    Pre- Kindergarten team

    Mrs. Rigney
    Ms. Petrusis

    Kindergarten team

    Mrs. Watson
    Ms. Deluca
    Mrs. Hood
    Ms. Lang

    First Grade Team

    Ms. Bennett
    Ms. Diakite
    Ms. Johansen
    Ms. Heckler

    Second Grade Team

    Mrs. Lathroum
    Ms. Jenifer
    Ms. Aiello
    Mrs. Vailati

    Third Grade Team

    Ms. Deleon
    Mrs. Henderson
    Ms. Peterson
    Mr. Plumer

    Fourth Grade Team

    Mrs. Hesch
    Mrs. Kotlinski
    Mr. Ellis
    Ms. Costello

    Fifth Grade Team

    Mrs. Giblin
    Mrs. Khan
    Ms. Lyon

    Cultural Arts Team 

    Ms. Murtaugh, Media Specialist
    Mr. Williams, STEM Teacher
    Ms. Whitty - PT STEM Teacher
    Mr. Cavallo, General Music Teacher
    Ms. Shah, PT Music Teacher
    Ms. Bright, Instrumental Music
    Ms. Northfield, General Art Teacher
    Ms. Ann Boswick -PT Art Teacher
    Mrs. Gregory, Physical Education Teacher
    Mr. Edmonds, PT Physical Education Teacher

     

    School Counseling Team

    Mrs. Cale, School Counselor
    Ms. Dillon, School Psychologist 

    Special Education Department

    Ms. Sisk
    Mrs. Higdon, Special Education Teacher
    Ms. Gibala
    Ms. Sullivan, Speech Pathologist
    Ms. Mangels - OT

    Resource Team

    Ms. Schiavone, Social Worker
    Ms. Watkins,  PPW
    Mrs. Kuhoric, County Reading Specialist
    Ms. Wysong, Title 1 Math Resource Teacher
    Mrs. Plumer, Intervention Specialist
    Mrs. Cesky, ESOL Teacher
    Ms. Mendez-Lovo - Spanish Interpreter 
    Mr. Steven Andres-Aquino- Spanish Interpreter
    Mrs. Masucci, PT ESOL Teacher

      
    Teaching Assistants

    Ms. Muller
    Ms. McFarlan
    Ms. Keene-Pre-K
    Mrs. Reeder-Kindergarten
    Mrs. Stalnaker
    Ms. White
    Mrs. Hinshaw-Learning Lab
    Ms. Stalnaker (Nikki)

     

    Temporary Support Assistants

    Ms. Blankenship
    Ms. Lewis
    Ms. Miller


    Permanent Substitutes

    Rita Sweeney
    Tavonna Harper

     

     Health Room Team

    Melody Browning  School Nurse
    Jamie Fairson, Health Assistant
     

    Custodial Team

    Mr. Wilkins, Chief
    Ms. Carter
    Mr. Taylor
    Ms. Wood 

    Cafeteria Team

    Mrs. Sullivan, Cafeteria Manager
    Mrs. Wojciechowski, Lunch Monitor
    Mrs. Taylor, Lunch Monitor
    Ms. Murphy
    Mrs. Frederick

    Technology Team

    Jake Landgraf, Technology Support Technician