Faculty/Staff

  • Regional Assistant Superintendent
    Jolyn Davis
     

    Administrative Team
    Ginger Henley, Principal
    Kai Cunningham, Assistant Principal
     
    School Counselor
    Sheree Coates
     
    Secretaries
    Nigza Irizarry (PT)
    Carolyn Mayr
    Stacey Stickles
     
    Healthroom
    Jennifer Doty, Nurse
    Wanda Byrne, Health Asst.
     
    Pre-Kindergarten
    Jenny Abbott
    Kelly Darcey
    Alyssa Lowman ETL*
     

    Pre-K Instructional Assistants
    Janet Genovese
    Beth Ann Gidos
    Lisa Murphy

     
    Kindergarten
    Nicole Burggraff
    Susan Foudy *
    Allison Kimery

    Marcia Reed

    Amber Rhodes

     
    Kindergarten Instructional Assistants
    Carla Smith
    Deb Thomas
    Elia Torres
     
    First Grade
    Brooke Binder
    Susan Leitch 
    Ilyssa Miller*
    Emily Murray
    Patrise Shields

     
    Second Grade
    Olivia Carmody

    Bobby Jo Courson

    Mariely Cruz

    Diana Potensky*

     

    Third Grade
    Jessica Goldie

    Lindsey Marchand

    Sheena Royster
    Melanie Slowinski

    Amber Van Buren*

    Fourth Grade
    Catherine Hughes ETL*
    Tandra Morris
    Nicole Odom

    Teresa Quigley

    Ellen Smoot

     
    Fifth Grade
    Megan Macy
    Shannon Sandvik
    Talya Whitaker
    Tiffany Young *
     

    Special Education

    Juliann Frohn, Intermediate
    Erin Lake, Primary
    Catherine Heeter, ACC Intermediate
    Andrea Torres, ACC Primary
    Brandy Trimm, Self-Contained
    Marcia West-Tripline, Intermediate *

     

    Amanda Becraft, SLP       

    Linda Bruins, SLP Assistant               

    Allison Calabrese, Psychologist (T/F)
    Christine Berwanger, O/T
     

     

    Special Ed.  Instructional Assistants
    Yasmeen Abbasi, Intermediate ACC
    Vacant, Primary ACC
    Robert McGovern, Intermediate
    Colleen McPhail, Primary

    Catherine Wilson, (PT)

    Naheed Kahn (TSA)

    Valerie Johnson Wells (TSA)

    Shareeta Blake (TSA)

    Colby Thompson (TSA)

     

    ELL
    Victorine Awa, 1st Grade
    Montserrat Batlle, 3rd & 5th
    Annalea Hofmann, 2nd Grade

    Matt Holmwood, 4th Grade
    Suzanne Muscara, Kindergarten
    Yvette Worgo, 3rd Grade
    Myra Sandoval, ELL Instructional Assistant
     
    Bilingual Outreach Facilitator
    Francis Cruz-Serrano
     
    Resource / Title I
    Christie Acri, Title I Mathematics
    Jessica Lane, Title 1 Reading
    Carla McConnaughhay, County Reading
     
    Students Instructional Support Teachers
    Jacqueline Johnson, Reading
    Charlyne Pinkney, Mathematics

    Stacy Siffel, Reading

    Cultural Arts
    Nicholas Seitler, P.E
    Ken Fowler, P.E.  (PT - M, W, F) 
    Shawn McCoy, General Music
    Brittany Hansen, General Music (PT - T, W, F)
    Kirsten Versaggi, Art

    Lisa Taylor-Soriero, Art (PT - M, T, W)

     

    Library Media

    Stacey Scofield, Library Media and eCoach
    Maryann Hussar, Library Media (PT - W, Th)
    Donna Barnes, Library Media (PT - M)

    Carol Smith, Media Assistant

     
    Computer Lab Technician
    Miles Kiorpes
     
    Instrumental Music
    Andrew Ritenour, Band
    Jessica Kless, Strings
     
    Right Start Advisor
    Stephanie Kolakowski
     

    Equity Liaison
    Tiffany Young
     

    Pupil Personal Worker
    Melinda Spence
     

    Behavior Intervention Specialists

    Teri McCalpin
    Melissa Kling

     

    Learning Lab
    Deserae Brown
     

    Children’s Guild Counselor

    Rachel Black

     
     
    Cafeteria
    Thomasine Crowner, Manager
    Emma Holland

    Anna Kearney
     

    Lunch /Recess Monitors
    Ms. Foote
    Angie Vann
     
    Custodial Staff
    Shelia Holliday, Chief
    Darlene Bass
    Kevin Graves
    Marcia Lane
     
     

        *       - Team Leader
    ETL - Elementary Team Leader