2015 Teacher of the Year

 Jennie Merrill

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Jennie Merrill

Finalist, 2015 Maryland Teacher of the Year

5th Grade Teacher, Severna Park Elementary School

"It is my job, duty, and privilege to unlock a child’s gift every day. It is my mission to believe in each student and look for that spark inside of them that makes them special or 'gifted.' I believe that each child has a spark inside of them that shines brighter than any other that when unlocked, will lead to a new world of possibilities."

Press release

Ms. Merrill shares her story with the Faces of AACPS. 

2015 Finalists

 Meredith Claborn

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Meredith Claborn

Kindergarten Teacher,
Broadneck Elementary School

 Iris Crankfield

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Iris Crankfield

English Teacher,
South River High School

Ms. Crankfield shares her story with the Faces of AACPS. 

 Kristen Duffy

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Kristen Duffy

1st Grade Teacher,
Bodkin Elementary School

 Christine McCallister

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Christine McCallister

Science Teacher,
Meade Middle School

2015 Semi-Finalists & Nominees

    • Arthur Murphy, Annapolis High School (Semi-Finalist)
    • Kasey Poynton, Annapolis Middle School
    • Debbie Knight, Arnold Elementary School
    • Jean Melton Koch, Bates Middle School
    • Sonya Muhitch, Belvedere Elementary School
    • Valerie Bennett, Broadneck High School
    • Kelsey Burdette, Brooklyn Park Elementary School
    • Gail Wood, Central Special Education School
    • Donna Fava, Chesapeake Bay Middle School
    • Cher Ann Pitaniello, Chesapeake Science Point Public Charter School
    • Robert Abbott, Crofton Middle School School
    • Meghan Pazmino, Frank Hebron-Harman Elementary School
    • Cathy Mitchell, Freetown Elementary School
    • Angela Speach, Glen Burnie High School
    • Patience Windsor, Glendale Elementary School
    • Koren Donnor, Jessup Elementary School
    • Kristy Wiggins, Jones Elementary School
    • Katherine Slomer, Lindale Middle School
    • Amanda Talbot, Linthicum Elementary School (Semi-Finalist)
    • Jeanne Green, Lothian Elementary School
    • Brenda Osborne, MacArthur Middle School
    • Bethany Ann Husak, Marley Middle School (Semi-Finalist)
    • Tamara Saxon, Mary E. Moss Academy
    • Karen Pfarr, Monarch Global Academy
    • Gregory Soloman, Northeast High School
    • Patricia McMahon, Old Mill Middle School North
    • Toniann Shaffer, Quarterfield Elementary School
    • Kara Holden, Richard Henry Lee Elementary School
    • Wesley Emlet, Rippling Woods Elementary School
    • Deena Settineri, Rolling Knolls Elementary School
    • Kevin Valenti, Severn River Middle School
    • Andrea Alcombright, Severna Park Middle School
    • Patricia Shryock, Shady Side Elementary School
    • Tamara Chilipko, Solley Elementary School
    • Marina Thompson, Southern Middle School
    • Rachael Morrison, Southern High School (Semi-Finalist)
    • Karen Jones-Lantzy, Tracey’s Elementary School
    • Jamie Gass, Van Bokkelen Elementary School
    • Clare Goggin, West Annapolis Elementary School
    • Kimberly Mason, Windsor Farm Elementary School (Semi-Finalist)
    • Katherine Jenkins, Woodside Elementary School

2015 excellence in education program.

If you are having trouble viewing the document, you may download the document.